Haber

Beylikdüzü’nde iki örnek proje

İSTANBUL (İGFA) –Beylikdüzü’nün her türlü afet ve olumsuz doğa olayına karşı hazır hale getirilmesi için çalışmalarını sürdüren Beylikdüzü Belediyesi, örnek teşkil edecek iki değerli projeye daha imza attı.

“Modüler Yaşam Evi” olarak adlandırılan yaşam konteyneri, dört modülün birleşiminden oluşuyor ve içerisinde; Mutfak, yatak odası, wc, banyo gibi fonksiyonları içinde barındırır.

Olası afetlerde vatandaşlara geçici barınma sağlayacak olan can konteynerinin çatısında bulunan güneş enerjisi panelleri ve rüzgar türbini ile kendi elektriğini üretebilecek. 1+1, 2+1, 3+1 daire tiplerine sahip olan ve modüler sistemle tasarlandığı için bulunacağı bölgenin nüfusuna göre uyarlanabilen Hayat Residence, 15 saatte üretilebiliyor. iç içe geçmiş bölümleri sayesinde kolay taşıma ile çok hızlı bir şekilde kurulabilir.

“AFET VE ACİL MÜDAHALE İSTASYONU”

Olası bir afet durumunda arama kurtarma ekiplerine katkı sağlamak amacıyla oluşturulan “Afet ve Acil Müdahale İstasyonu” 2 kattan oluşuyor.

Üst katta bulunan 16 kişilik yatakhane ile arama kurtarma ekiplerine dinlenme imkanı sağlanırken, alt kattaki kurtarma istasyonu ile gerekli tüm ekipmanlara erişim sağlanmaktadır. Paslanmaz çelikten imal edilen hazne içerisinde; 6 adet ağır elektrikli çekiç, 30 cm çapında fuel oil beton kesiciler, elektrikli ve manuel demir kesiciler, manuel darbeli matkaplar, elektrikli ısıtıcılar, aydınlatma ekipmanları, el fenerleri, yangınla mücadele ekipmanları, kurtarma ekipmanları, aşı koruma kabini, yangın battaniyeleri, solunum tüpleri, sedyeler, serum üniteleri, sabit telsiz ve iletişim ünitesi ve operasyonel uygunluk çalışma alanları.

Afet sonrası geçici barınma alanları için yeni bir konsept geliştirdiklerini anlatan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, hayata geçirdikleri her iki projenin de değerli çalışmalar olduğunu belirterek, “İlçemize gelen arama kurtarma gönüllülerinin tüm ekipmanları Burada yer alacak.Uyguladığımız projelerle Türkiye’nin tüm belediyelerine ilham vermek istiyoruz.Çünkü afet çalışmaları afet anında değil, afet öncesi yapılıyor ve biz üzerimize düşeni yapıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu