Haber

İran’da cezaevinde çıkan olaylarda bir tutuklu öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

İran’ın başkenti Tahran’ın kuzeybatısındaki Kerec’teki cezaevinde çıkan olaylarda bir tutuklunun öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre Elbruz Eyaleti Başsavcısı Hüseyin Fazlı Herikendi, konuyla ilgili açıklama yaparak, Keraj Merkez Cezaevi’nde uyuşturucu suçlularının tutulduğu bir koğuşta tutuklular arasında çatışma çıktığını söyledi.

Herikendi, çatışma sırasında bir tutuklunun diğer tutukluların taş atması sonucu hayatını kaybettiğini, çok sayıda tutuklunun da yaralandığını bildirdi. Çatışmaların güvenlik güçlerinin müdahalesiyle sona erdiğini belirten İran Başsavcısı, yaralılardan bir kısmının cezaevinde tedavi altına alındığını, durumu ağır olan 2 tutuklunun da hastaneye sevk edildiğini kaydetti.

Öte yandan Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü, Kerec Merkez Cezaevi’nin 4. koğuşundaki tutukluların isyan başlattığını duyurdu.

Örgüte göre, idam cezasına çarptırılan mahkumlardan birinin cezasının infazı için koğuşundan koğuşunun başka bir bölümüne nakledilmesi üzerine tutuklular ve mahkumlar ayaklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu