Haber

Mısır’da tarihi ziyaret! Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sisi Gazze için ortak mesaj verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Kurulu Toplantılarının Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Ortak Bildiri’yi imzaladı. İmzaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi açıklamalarda bulundu. İsrail’in Gazze işgalini gündemlerine alan Erdoğan ve Sisi, önemli mesajlar verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gazze halkını topraklarından sürmeye yönelik girişimler bizim açımızdan geçersizdir.” Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ise, “Mısır ve Türkiye birlikte çalışarak Gazze konusunda çok güzel sonuçlar elde edebileceklerdir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Mısır’ın başkenti Kahire’de, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile İttihadiye Sarayı’nda baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

ERDOĞAN’DAN GAZZE MESAJI

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki işgalini gündemine alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ateşkesin bir an önce sağlanması ve insani yardımın Gazze’ye hiçbir engel olmadan ulaştırılması önceliğimizdir. Gazze halkını sürgüne gönderme girişimleri” dedi. onların toprakları bizim için hükümsüzdür.” söz konusu.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİ HEDEFİ 15 MİLYAR DOLAR

Erdoğan, Türkiye ile Mısır arasındaki ticaret hacmine de değinerek, “Bugünkü istişarelerimizde ticaret hacmini kısa sürede 15 milyar dolara çıkarma konusunda mutabakata vardık. Mısır, savunma sanayinde önemli yatırımlar yapıyor. İnanıyorum ki biz de ticaret hacmini kısa sürede 15 milyar dolara çıkaracağız.” Mısır’la güçlerimizi birleştirip ortak projeler geliştireceğiz.” İfadelerini kullandı.

“MISIR VE TÜRKİYE EL ELE VEREREK GAZZE SORUNUNDA İYİ SONUÇLAR ELDE EDECEKTİR”

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ise Gazze’de yaşanan insanlık trajedisine değinerek, “Mısır ve Türkiye, birlikte çalışarak Gazze konusunda çok güzel sonuçlar elde edebilecektir. Gazze’de acil ateşkes sağlanması konusunda Türkiye Cumhurbaşkanı ile aynı fikirdeyim” dedi. ve Batı Şeria’daki gerilimi yatıştırmak.” ” söz konusu.

SASI NİSAN AYINDA TÜRKİYE’Yİ ZİYARET EDECEK

Türkiye ile ticaret hacmi hedefine ilişkin Sisi, “Yakın gelecekte (Türkiye ile) 15 milyar dolarlık ticaret hedefine ulaşmayı hedefliyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önümüzdeki Nisan ayında Türkiye’yi ziyaret etme davetine yanıt vermeyi sabırsızlıkla bekliyorum.” İfadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu